Episodi i fundit i podcastit të futbollit “Anderi Liga” flet për ndeshjet e mëdha të Zvicrës në Kampionatin Botëror kundër Serbisë dhe Portugalisë. Në temë qendrore është kapiteni i kombëtares, Granit Xhaka.“Granit Xhaka këtu, Granit Xhaka atje, Granit Xhaka kudo”, shkruan “20min”.Kapiteni i kombëtares së Zvicrës është në qendër të vëmendjes pasi kombëtarja fitoi me rezultat 3:2 ndaj Serbisë. Kjo shkakton diskutime mes Tobias Wedermann, drejtor sportiv i “20 min” dhe gazetarit e NZZ, Fabian Ruch, në episodin 35 të “Anderi Liga”.“Është pothuajse emocionale. Çështja nëse Xhaka është një shef dhe kapiten i mirë është diskutuar”.“Shumë vende duan një djalë si Graniti në ekip”, thotë Wedermann.Edhe nëse ai nuk mendonte se gjithçka ishte mirë të premten në mbrëmje, duhet t’i jepni atij meritën që nuk mori një karton të kuq përveç performancës së tij sportive.“Në një moment të caktuar të lojës ai pothuajse u mbyt, shtyhej ose ofendohej nga të gjitha anët, të tjerët do të ishin tmerruar plotësisht”, ka thënë Wedermann.Në lidhje me duelin e 1/8-tës së finales, Ruch flet për paraqitjen e Zvicrës: “Kundër Portugalisë ju duhet performanca në mbrojtje nga ndeshja e Brazilit dhe guximi sulmues nga ndeshja e Serbisë”.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *